Erdemir Vakfı ve Erdemir Emeklileri Derneği

18 Mart Çanakkale Şehitleri Anısına

k_25112018_18mart

Türkiye Cumhuriyetin bireyleri olarak…

Acılarımız, kişisel dertlerimiz olsa da, özgürüz biz. Özgürlüğün ne demek olduğunu unutuyoruz. Bugünlere nasıl geldiğimize bakmadan, geçmişte yaşanılanları tam manasıyla anlamadan, bu bize şimdi çok olağan görünen hayatı bize getirenleri unutuyor, yeterince takdir edemiyoruz. Takdir edemediğimiz gibi, bir de çamur atmaya, karalamaya ve bazen de o günleri yok saymaya çalışıyoruz.

O günlerin, o ölüm-kalım mücadelesinin en büyük kahramanları, belki de Çanakkale harbine katılanlar ve orada hiç düşünmeden canlarını verenlerdi…

Ölmek nedir düşünmediler onlar hiç. Tutsaklığı kabul etmek istemediler. Onlar biliyordu özgür olamamanın ne demek olduğunu. Yüzyıllardan beri korunan topraklarını kaybetmenin ve başka ülkelerin boyunduruğu altına girmenin, öz benliklerini ve ruhlarını kaybetmek demek olduğunu biliyorlardı.

Tüm Türkiye ye Çanakkale’deki şehitler diyarı gezdirilmeli ki, hatırlasınlar. O günleri ve o kahramanları. Ülkemizin, şimdi üstünden gamsızca geçtiğimiz toprağın altında, biz bu rahat günlere gelelim diye yatanları.

Kurtuluş mücadelemizin ruhunu, şu an geldiğimiz durumun aslını, oraya gitmeden anlamanız çok zor. Anlarım demeyin, yaşamak, içinden geçmek lazım bazı şeylerin. Bazı derin anlamlar, yalnız okumakla ya da bilmekle değil, hissetmekle anlaşılır çünkü.

Bizi bu güzel günlere getirmek için, bu vatan uğrunda ölmeyi hiçe sayan şehitlerimizin ruhları şad olsun…
“ Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer (satılırsa değil…) uğrunda ölen varsa vatandır.” diyen tüm yurt severlere selam olsun.
Eveder Yönetim Kurulu