Erdemir Vakfı ve Erdemir Emeklileri Derneği

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Bilindiği gibi; 26 Ağustos 1922  günü  Başkomutan  Mustafa  Kemal  Atatürk’ün  ordularına Kocatepe’den verdiği  taarruz  emriyle başlayan ve 30 Ağustos 1922’de kesin zaferle sona eren savaş sonunda  topraklarımız düşman işgalinden kurtarıldı. Şehitlerimizin  mübarek  kanlarıyla yoğrulan bu topraklarda yeni bir devletin yani “Türkiye Cumhuriyeti”nin  temelleri atıldı.

………Dağlarda tek tek ateşler yanıyordu.

Ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki

Şayak kalpaklı adam nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden

Güzel ve rahat günlere inanıyordu

Ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında,

Birdenbire beş adım sağında onu gördü.

Paşalar onun arkasındaydılar.

O, saati sordu.

Paşalar: ‘üç’ dediler.

Sarışın bir kurda benziyordu.

Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.

Yürüdü uçurumun başına kadar, eğildi, durdu.

Bıraksalar ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak

Ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak

Kocatepe’den Afyon ovasına atlayacaktı.

(Kuvayi Milliye Destanı-NHR)

 

“………Saygıdeğer Efendiler, Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Muharebesini ve ondan sonra düşman ordusunu tamamiyle yok eden veya esir eden ve kılıç artıklarını  Akdeniz’e, Marmara’ya  döken harekâtımızı açıklayıcı ve vasıflandırıcı söz söylemeyi gereksiz sayarım. Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklâl düşüncesinin ölümsüz bir âbidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evlâdı, bir ordunun başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur…..Mustafa Kemal Atatürk”

 

Bu zaferi  kazanan şanlı ecdadın mirasçıları olarak bu gün de içinde bulunduğumuz vahim tablonun farkındayız ve devletimizin, milletimizin bekası için bütün imkanlarımızla dünden daha güçlü ve dirençliyiz.

Bu duygularla;  Vatanımızın birliği ve Milletimizin bağımsızlığı  uğruna  verilen  mücadelenin kazanıldığı bu anlamlı zaferin  yıldönümünde, Cumhuriyetimizin  kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal  Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan yapıp bizlere emanet eden aziz Şehitlerimizi, ebediyete intikal eden Gazilerimizi rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyoruz.

 

                                       EVEDER YÖNETİM KURULU