Erdemir Vakfı ve Erdemir Emeklileri Derneği

ÇANAKKALE DESTANINI KANLARIYLA YAZANLAR SAYGIYLA ANILDI

Çanakkale Savaşları, 1. Dünya Savaşı‘nın seyrini değiştiren, tarihimize “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” sözü ile geçen çok büyük bir destandır.

Çanakkale Savaşları, sadece bir savaş değil onun ötesinde Türk Ulusuna Atatürk gibi bir dahi lider hediye eden olaydır. Türk Ulusu; Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal‘i Çanakkale‘de tanımıştır.Kurtuluş savaşında Büyük Türk Ulusunun onu lider olarak kabul edişi ve ona olan güveni burada şekillenmiştir.

Çanakkale; Bu destanı yazan kahraman Türk ordusunun savaşta dahi insanlığını unutmadığını tüm dünya milletlerine gösterdiği bir yerdir. İnsan olmanın, insana saygı duymanın, vicdan sahibi olmanın zaman ve yer koşuluna bağlı olmadığını, kahraman Türk ordusu tüm dünyaya Çanakkale‘den göstermiştir.

Yaralı düşmanını hastaneye omuzlayıp taşıyan, vurduğu düşman gemisinden denize düşen askerlerin kurtulabilmesi için top ateşini kesen Türk askeri  bu davranışıyla tüm dünya uluslarının gönlünde ölümsüzleşmiştir.

Kavganın en haklısını veren ve gerektiğinde bunu her zaman yapmaya hazır olan, kimsenin toprağında gözü olmayan büyük Türk Milleti olarak; Bir daha tüm dünya milletlerine “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” diyoruz.

Bu vesileyle 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102.yıl dönümünde ; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz.

                                                                                                                                      EVEDER YÖNETİM KURULU