Erdemir Vakfı ve Erdemir Emeklileri Derneği

SAN’AT LA BULUŞAN ÇELİĞİN ESTETİĞİ BEĞENİ TOPLADI

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) T.A.Ş’nin,  düzenlediği “4.Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması”nda dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan eserler, Ereğli Atatürk Kültür Merkezi Osman Zeki Oral Sergi Salonu’nda Ereğli halkı ve sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

Açılış için düzenlenen  törene Ereğli İlçe Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Deniz Albay Murat Türkmen, BEÜ Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Azar, ERDEMİR Genel Müdürü Sedat Orhan,EVEDER yönetim kurulu ve üyeleri,ilçe ve Erdemir protokolu ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve Ereğli sanatseverleri  katıldı.

Açılış kurdelesini İlçe Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, BEÜ Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Azar ve ERDEMİR Genel Müdürü Sedat Orhan birlikte kesti,

Bu yıl 14 Üniversiteden 122 eserin yarıştığı  serginin açılışında konuşan ERDEMİR Genel Müdürü Sedat Orhan; “Bu etkinliği geleneksel bir hale kavuşturmak istediklerini belirterek  ERDEMİR çalışanının  çeliğe nasıl mukavemetle şekil kazandırdığını ve bunu yaparken estetik ögeleri gözardı etmeyen bir  sanatla bunu başardığını anlatan böyle bir serginin anlamlı olacağını düşünerek bu sanatsal faaliyeti düzenlediklerini söyledi. Üniversitelerimizin heykel bölümlerinde okuyan, lisans ve lisansüstü eğitim gören, geleceğin sanatkarları olacak olan öğrencilerin yarışmaya katılmaları sonucunda  bu yıl 14 üniversiteden 122 öğrencimiz katıldı bu yarışmaya. Ödül alan ve sergilemeye değer bulunan eserlerin burada, bu sergiyle sizlerle buluşmasını sağladık. İnşallah çeliğe nasıl şekil verdiysek Ereğli’li dostlarımızın da sanatla buluşmasını bir nebze sağlamış oluruz.”, dedi.

Düzenlenen yarışmada; birincilik ödülünü Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ergün Arslan’ın “Przewalski” isimli eseri, ikincilik ödülünü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Gamze Küçük’ün “İsimsiz” eseri, üçüncülük ödülünü ise yine Anadolu Üniversitesi’nden Mert Kaan Burnaz’un “Varlık” isimli eserinin kazandığı açıklandı.

Toplam 48 eserin sergilendiği  “4.Çelik ve Yaşam Heykel sergisi”  15 Temmuz 2017’ye kadar halkımızın ve san’at severlerin beğenisine açık olacaktır.