Erdemir Vakfı ve Erdemir Emeklileri Derneği

VAKIF HESABINDAN TOPLU PARA ÇEKİMLERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK

VAKIF LOGO

ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE

 

ERDEMİR VAKFININ 01.09.2016 TARİHİNDEN SONRA VAKIFTAN TOPLU PARA ÇEKENLER İÇİN UYGULAYACAĞI YENİ DURUMU AÇIKLAYAN METİN AŞAĞIYA ÇIKARILMIŞTIR.GÜNCEL KONU OLDUĞUNDAN BİLGİLERİNİZE SUNMA İHTİYACINI DUYDUK.

                                         EVEDER

                 

                  DEĞERLİ ÜYE VE EMEKLİLERİMİZ; 

6728 SAYILI KANUN İLE VAKFIMIZDAN TOPLU VE KISMİ PARA ÇEKİLMESİNDE UYGULANAN İSTİSNA TUTARININ HESAPLANMASINDA 01/09/2016 TARİHİNDEN GEÇERLİ OLMAK ÜZERE DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞTIR.
BUNA GÖRE; VAKIFTAN KISMİ / TOPLU ÖDEME ALMAK İÇİN MÜRACAAT EDEN ÜYE/EMEKLİMİZİN VAKIFTA GEÇİRDİĞİ SÜREYE BAĞLI OLARAK İSTİSNA RAKAMI DEĞİŞECEKTİR. DAHA ÖNCEKİ UYGULAMADA ÜYEMİZİN VAKIFTA GEÇİRDİĞİ SÜRE DİKKATE ALINMAKSIZIN, EMEKLİLİK ŞARTLARINI SAĞLAYAN HER ÜYEMİZ AYNI İSTİSNA RAKAMI ÜZERİNDEN İŞLEM GÖRÜYORDU.
 KANUNLA GETİRİLEN YENİ DURUMDA HESAPLAMA YAPILIRKEN; VAKFIMIZDA ÜYELİK BAŞLANGICI BAZ ALINARAK, GEÇEN SÜRE İLE KIDEM TAZMİNATI TAVAN RAKAMININ ÇARPIMI O ÜYENİN VERGİ İSTİSNASINI OLUŞTURACAKTIR. BUNUN SONUCUNDA HER ÜYE / EMEKLİNİN İSTİSNA TUTARI VAKIF KIDEMİNE GÖRE FARKLILIK GÖSTERECEKTİR.
ÖRNEK VERMEK GEREKİR İSE; 2016 YILINDA EMEKLİLİĞE MÜRACAAT EDEN BİR ÜYEMİZİN VAKFIMIZA ÜYELİK TARİHİ 1990 YILI OLSUN. BU DURUMDA ( 2016 – 1990 = 26 ) 26 YIL İLE KIDEM TAZMİNATI TAVAN RAKAMI OLAN 4.297,21 TL’NİN ÇARPILMASI İLE BULUNAN 111.727,46 TL İSTİSNA RAKAMI OLARAK UYGULANACAKTIR. BU TUTARIN ÜZERİNDE PARA TALEP EDİLMESİ DURUMUNDA, AŞAN BÖLÜM İÇİN GELİR VERGİSİ UYGULAMASI YAPILACAKTIR.